2026-01-20

Beans in Cup inleder nytt samarbete med Hyer

Beans in Cup stärker sitt erbjudande i matkylen genom ett nytt samarbete med HealthyBrands – en svensk producent av funktionell dryck och glass för en aktiv livsstil.

 

Som första aktör tar Beans in Cup nu HealthyBrands innovativa produkter in på arbetsplatser runt om i Sverige. Samarbetet innebär att produkter från varumärkena Hyer EnergIce och Hyer blir tillgängliga i Beans in Cups matkylar – och därmed introduceras ett helt nytt alternativ till traditionella energidrycker i arbetsmiljöer.

 

Lanseringen inleds med två kolsyrade vitamindrycker från Hyer Energy i smakerna Lemon Ginger och Prickly pear lime – fräscha, funktionella och utvecklade för att ge ett balanserat tillskott av energi och fokus under arbetsdagen, utan kompromisser med innehåll eller smak.

 

 

 

hyer (1080 x 1080 px)
Kolsyrad funktionsdryck med smak av citron och ingefära, berikad med kokosvatten. Inget tillsatt socker och koffeinfri.
hyer
Kolsyrad funktionsdryck med smak av katusfikon och lime, berikad med kokosvatten. Inget tillsatt socker och koffeinfri
rrr (3)
En shot med sting! Med 40% ingefära är den perfekt för att ge en energikick och boosta immunförsvaret.

 

 

Bakom Hyer står bolaget Healthy Brands of Sweden, grundat av atletduon Patrik Wallenberg och Anders Hjorth. Med lång erfarenhet av träning, prestation och hälsa såg de ett tydligt problem: marknaden var full av energidrycker som stressar kroppen, snarare än att stötta den.

Lösningen blev Hyer - en dryck som fokuserar på vätska, näring och balans, inte koffein. Med kokosmineraler, silika och Gotu-kola som bas är Hyer rikt på elektrolyter, vitaminer och mineraler. Drycken innehåller 24 essentiella vitaminer och mineraler som stödjer muskler, nervsystem och allmän prestation - perfekt före, under eller efter aktivitet. 

 

All produktion sker i Sverige med fokus på naturliga ingredienser, hög frukthalt och funktionella egenskaper. HealthyBrands filosofi om att man inte ska behöva välja mellan funktion och njutning ligger helt i linje med Beans in Cups ambition att erbjuda moderna, hållbara och attraktiva lösningar för dagens arbetsplatser.

 

" Det här samarbetet är ett naturligt steg i hur vi fortsätter att utveckla och bredda innehållet i våra matkylar, så att de speglar olika behov, tillfällen och preferenser på arbetsplatsen."

— Peter Has, Affärsområdeschef på Beans in Cup

 

Med detta samarbete fortsätter Beans in Cup att utveckla matkylen som en framtidssäker lösning för arbetsplatser och offentliga miljöer – där innovation, hälsa och god smak möts.